2019 m. birželio 8 d., šeštadienis

Rašytojai prašo palikti Vilniuje P. Cvirkos paminklą


Vilniaus savivaldybės politikams paskelbus planus demontuoti paminklą rašytojui Petrui Cvirkai(1909 - 1947), dabartiniai Lietuvos rašytojai prašo to nedaryti.

2019 m. gegužės 6 d. įvyko Lietuvos rašytojų sąjungos valdybos posėdis. Valdyba pasidalino nuomonėmis dėl ketinimo nukelti Vilniuje, Pamėnkalnio ir Pylimo gatvių
sankryžoje Petrui Cvirkai pastatytą paminklą. Pritarus daugumai Valdybos narių, dėl P. Cvirkos paminklo likimo nuspręsta kreiptis į LR Kultūros ministrą, rašyti raštą Vilniaus m. savivaldybės merui, surengti Spaudos konferenciją, kad paminklas P. Cvirkai nebūtų nukeltas.


Kaip teigė Lietuvos rašytojų sąjungos pirmininkė Birutė Jonuškaitė, kai bus suformuluoti visi argumentai, bus kreipimąsi ir ministrui, ir savivaldybei.


Kiek vėliau buvo paskelbtas rašytojų sąjungos valdybos pareiškimas Lietuvos Respublikos kultūros ministrui Mindaugui Kvietkauskui ir Vilniaus miesto merui Remigijui Šimašiui. Jame tarp kitko rašoma: “Jau bene trejus metus Vilniaus savivaldybės komisija siūlo nukelti sostinės centre stovintį rašytojo Petro Cvirkos 1959 metais Juozo Mikėno sukurtą paminklą, o šiais metais Vilniaus miesto taryba, nepaisydama vilniečių protestų, rengiasi įgyvendinti šį sprendimą. Lietuvos rašytojų sąjungos valdyba mano, jog apskritai nereikėtų griauti epochą atspindinčių paminklų, todėl ir šį derėtų palikti aikštėje, o aplinką patraukliai sutvarkius, paliekant medžius ir žalius skverus, pritaikyti visuomenės reikmėms ir atverti naujas galimybes socialinei kultūrinei raiškai.

Lietuviškos literatūros klasiko ir visuomenininko Petro Cvirkos kūrybinis palikimas, jo humaniška, patriotinė, socialistinė – komunistinė veikla, visas gyvenimo kelias lig šiolei kursto dabartinių politinių pigmėjų ir kultūrinių nemokšų isterijos priepuolius bei aistras.


Plačiau apie tai galima pasiskaityti čia.


SP Infocentras

P.S. Dokumentinis filmas – nekrologas (1947) Lietuvos TSR rašytojui Petrui Cvirkai. Pagrindiniai rašytojo biografijos faktai, komentarai apie politines - komunistines rašytojo pažiūras, jo kūrinius.