2019 m. kovo 28 d., ketvirtadienis

Sausio 13-osios byla: taškas ar daugtaškis?


2019 m. kovo 27 d. Vilniaus apygardos teismo trijų teisėjų kolegija paskelbė 67 Rusijos, Ukrainos ir Baltarusijos piliečiams nuosprendį garsioje "Sausio 13-osios byloje".


Didžioji dalis kaltinamųjų nuteisti už akių, jiems skirtos bausmės nuo ketverių iki 14 metų. Tik du Rusijos piliečiai dalyvavo teisme — Rusijos kariuomenės rezervo pulkininkas Jurijus Melis, sulaikytas Lietuvoje dar 2014 metais, ir buvęs karininkas Genadijus Ivanovas, gyvenantis Lietuvoje.

Rusijos ambasados darbuotojai tame tarpe ir šios šalies ambasadorius lietuvoje A. Udalcovas bei Rusijos žiniasklaidos atstovai į teismo posėdį neįleisti, teigiant, kad salėje nėra vietų.

Buvusiam TSRS gynybos ministrui Dmitrijui Jazovui paskirta 10 metų laisvės atėmimo bausmė, buvusiam KGB karininkui Michailui Golovatovui — 12 metų, buvusiam tarybinės armijos Vilniaus įgulos vadovui Vladimirui Uschopčikui — 14 metų laisvės atėmimo bausmė, J. Meliui – 7 metai, G. Ivanovui – 4 metai. – 4 metai. Advokatai žada teikti apeliacijas tokiems teismo nuosprendžiams.

Lietuvos prezidentė D. Grybauskaitė įvertino šį teismą kaip „akistata su tiesa“, konservatorių patriarchas Vytautas Landsbergis paragino iškelti bylą M. Gorbačiovui, apšvalgininkas Karolis Jovaišas visą teisminį procesą pavadino „Niurnbergo tribunolu komunistams“.

Savo ruožtu Rusijos ambasadorius Lietuvoje A. Udalcovas pabrėžė, kad 1991 metų sausio 13-osios įvykių istorija nesibaigia ir kad Rusija nepaliks jos be dėmesio. Kaimyninės šalies tardymo komitetas pradėjo Lietuvos teisėjų patikrą dėl "neteisingos bausmės" skyrimo buvusiam TSRS gynybos ministrui Dmitrijui Jazovui, o Rusijos Federacijos URM pažymėjo, kad jokia tiesa į akistatą Vilniaus teisme neatėjo bei kad nuosprendis politiškai motyvuotas.

Pažymėtina, kad teismas nesigilino į jokias kitas sausio 13 – osios įvykių versijas apart „generalinės“. Bet kurio atveju dėti tašką šioje „amžiaus“ byloje dar anksti. Greičiausiai tai tik istorijos daugtaškis.

SP Infocentras